متن نشریه فرهنگ واژگان نظام فني و اجرايي كشور

افزودن به پسندها
متن نشریه فرهنگ واژگان نظام فني و اجرايي كشور

توضیحات

متن نشریه فرهنگ واژگان نظام فني و اجرايي كشور-26

فراخوان های آنلاین پایمرد

متن نشریه فرهنگ واژگان نظام فني و اجرايي كشور

 

  Ephemeral river

رودخانه غیر دائم، خشک‌رود

رودخانه‌ای که در طی یک دوره زمانی طولانی خشک و فاقد جریان است (قسمتی از سال آب در آن روان است و بقیه سال خشک است). معمولاً مقطع تیپ این رودخانه‌ها عریض، کم‌عمق و مستطیل شکل با نسبت عرض به عمق  برابر یا بیشتر می‌باشد.

 Seasonal river

رودخانه فصلی

رودخانه‌ای که در یک‌فصل معینی از سال، آب در آن جاری می‌باشد.

  River training

ساماندهی رودخانه

مجموعه اقداماتی که برای مهار و تثبیت یک رودخانه در یک مسیر موردنظر و مناسب انجام می‌شود. این اقدامات اهداف مختلفی نظیر مهار سیل، تأمین یک آب راه کشتیرانی مناسب و مطمئن، مهار رسوب، حفاظت بست رو کناره‌های رودخانه در مقابل عوامل فرسایش و هدایت جریان رودخانه در یک مسیر مشخص و مطلوب را تأمین می‌کند.

 Flood

سیل

افزایش سریع و کوتاه‌مدت ارتفاع سطح آب رودخانه نسبت به مقادیر عادی تا رسیدن به اوج که ازآن‌پس با روند کمتری کاهش می‌یابد. جریان نسبتاً زیاد که مقدار آن با ارتفاع سطح آب یا دبی سنجیده می‌شود.

افزایش جریان یا بالا آمدن سریع سطح آب در یک رودخانه، یا آب راه را که نسبت به شرایط عادی به‌طور چشمگیر بیشتر باشد و نیز بالا آمدن سطح آب که منجر به زیرآب رفتن زمین‌های پست می‌شود، سیل گویند.

Artificial rechargeflood spreading

تغذیه مصنوعی  پخش سیلاب

عملیاتی که به‌منظور افزایش حجم آب طبیعی ذخایر آب زیرزمینی در سازندهای آبدار از طریق تزریق آب (رودخانه) به‌وسیله چاه‌ها، پخش آب درروی زمین یا ایجاد تغییرات ممکن در شرایط طبیعی منطقه انجام می‌شود.

آن حراف و پخش کردن آب رودخانه‌ها در سطح اراضی به‌منظور نفوذ و ذخیره شدن آب در زیرزمین.

 Self purification

خود پالایی

قابلیت یک گستره آبی برای خالص‌سازی خود از آلودگی مواد آلی.

فراخوان های آنلاین پایمرد

متن نشریه فرهنگ واژگان نظام فني و اجرايي كشور

 

 Water quality

کیفیت آب

مشخصه‌ای از آب که تحت تأثیر مواد معلق یا محلول در آن می‌باشد. این مواد شامل رسوبات مختلف، آلاینده‌های شیمیایی یا بیولوژیک، آشغال و غیره می‌باشد که کیفیت آب‌های سطحی یا زیرزمینی را تغییر می‌دهد.

 Water pollution

آلودگی آب

مواد خار جی آلی و کانی موجود در آب به حدی که باعث فساد آب‌شده و آن را برای مصارف خانگی، صنعتی، کشاورزی، تفریحی و هرگونه مصرف مفید دیگر زیان‌آور می‌نماید. مانند آلودگی که در اثر ریزش فاضلاب‌ها، تفاله‌های کارخانه‌ها یا مواد زیان‌آور و ناخوشایند دیگر در آب تولید می‌شود. آب ممکن است به‌وسیله مواد سمی یا ناسالم آلوده شود و در این صورت در ردیف آب‌های پلید قرار می‌گیرد. اگر بوی بد یا منظره ناخوشایندی در آب، مصرف‌کنندگان را ناراحت کند، این شرایط را ناراحت‌کننده می‌نامند.

 Hardness of water

سختی آب

خاصیتی از آب که ناشی از وجود بی‌کربنات‌ها، کلرورها، سولفات‌های کلسیم و منیزیم است و مانع کف کردن صابون می‌شود.

 Water supply

آب‌رسانی

تأمین، تصفیه، انتقال و توزیع آب برای مصارف خانگی و یا صنعتی را آب‌رسانی میگویند و حسب مورد شامل ایستگاه پمپاژ هم می‌شود.

 Intake tower

برج آبگیر

تأسیساتی برای آبگیری از دریاچه‌ها یا مخزن‌های آب و یا رودخانه‌ها که با این برج، آبگیری به‌طور دلخواه از عمق مناسب میسر می‌باشد.

 Purify

تصفیه

جدا کردن تشکیل‌دهنده‌های نامطلوب از مادۀ موردنظر.

 Water treatment plant

تصفیه‌خانه آب

تأسیساتی که برای پالایش و تصفیه (دفع ناخالصی‌های فیزیکی و مواد شیمیایی نامطلوب و ارگانیسم‌های زنده مضر) آب به کار می‌رود.

 Water pipeline

خطوط انتقال آب

لوله‌هایی که در یک مسیر طولانی به‌صورت مدفون در خاک و یا درروی زمین، مجرای ممتدی را تشکیل داده و آب را از محل تأمین آن به محل مصرف منتقل می‌کند.

فراخوان های آنلاین پایمرد

متن نشریه فرهنگ واژگان نظام فني و اجرايي كشور

 

 Water distribution system

شبکه توزیع آب

مجموعه‌ای از خطوط لوله مرتبط باهم و دارای فشار لازم به‌منظور توزیع آب برای مصارف مختلف خانگی، اداری و صنعتی در داخل یک شهر یا یک منطقه.

 Sewagewaste water

فاضلاب

آب مصرف‌شده یک محل مسکونی (یا صنعتی) که پس از آلوده شدن بر اثر مصارف مختلف در محل جمع می‌شود. این واژه همچنین به مخلوط این آب‌های آلوده و آب‌های سطحی یا زیرزمینی دیگر نیز اطلاق می‌شود.

 Sewerage system

شبکه (سیستم) فاضلاب

مجموعه‌ای از لوله‌ها یا کانال‌ها که آب‌های سطحی و پساب‌های خانگی یک منطقه و یا یک شهر را جمع‌آوری کرده و به محل تصفیه‌خانه یا محل دفع منتقل می‌نماید و معمولاً جریان آن به‌صورت ثقلی است.

 Sewage treatment plant

تصفیه‌خانه فاضلاب

مجموعه تأسیساتی است که برای فرایند تصفیه فاضلاب یعنی ته‌نشینی مواد جامد، اکسید کردن و ته‌نشین کردن مواد آلی، دفع لجن و ضدعفونی کردن فاضلاب به کار می‌روند و درنتیجه ‌این واکنش‌های فیزیکی و شیمیایی و زیستی، فاضلاب در حدی پالایش‌شده که طبق استاندارد، قابل‌پذیرش برای محل دفع باشد.

Agricultural

کشاورزی

امور مربوط به کشت و رشد گیاهان و منابع طبیعی و دامپروری و نظایر آن را کشاورزی گویند.

عبارت است از به‌کارگیری عوامل طبیعی و محیط‌زیست به‌عنوان مواد اولیه و استفاده از نیروی انسانی و یا وسایل تولید و ماشین‌آلات برای تولید محصولات کشاورزی.

 Irrigation

آبیاری

دادن مصنوعی آب تا ارتفاع معین به زمین به‌منظور تأمین احتیاجات آبی مربوط به دوره‌های مختلف رشد گیاهان و یا بالا بردن رطوبت خاک تا میزان موردنیاز گیاهان.

 Flow irrigation

آبیاری ثقلی

آبیاری به‌وسیله نیروی ثقل درزمینهٔ ایی امکان دارد که سطح آب موجود بالاتر از سطح اراضی زیر کشت بوده باشد. (زمین موردنظر باید دارای کمی شیب باشد.)

 Sprinkler irrigation

آبیاری بارانی

نوعی آبیاری که آب از بالای سطح خاک با آبپاش‌های مخصوص به‌صورت قطره‌هایی مشابه باران پخش می‌شود.