حفظ روحیه به هنگام از دست دادن شغل

افزودن به پسندها
حفظ روحیه به هنگام از دست دادن شغل

توضیحات

از نظر روانشناسان، اتّفاقات زندگی ما برداشتی از افکارماست، هر آنچه که در خیال ما بگذرد و به آن فکر کنیم، ناخودآگاه برای ما پیش خواهد آمد، متأسفانه امروزه بیشتر مردم با بدبینی و غرق شدن در افکار منفی و تأثیر آن در توانایی هایشان، خود بر خود ضربه می زنند، بی شک، با ادامه ی این رویه، افسردگی تمام روح بیشتر مردم را تسخیر خواهد کرد.

در این بین، با همین افکار، ناگهان خود را در مسیر از دست دادن شغل خود یا تحلیل مهارتها، می بینیم، امّا همین لحظه با اندکی تحمل و خواندن این مقاله، خواهید دید در هر وضعیت آشفته و به هم ریخته ای که باشید، با اجرای دقیق نکات زیر می توانید خود را از این بحران نجات دهید:

۱- با واقعیت روبرو شوید، به جای اینکه دائماً بترسید که چه پیش خواهد آمد، از خود بپرسید، “بدترین حالتی که ممکن است اتّفاق بیفتد چیست؟”، احتمال وقوع آن را در ذهن خود تصور کنید و بپذیرید. سپس با خود بگویید: “در بدترین حالت ممکن، چطور می توانم خود را کنترل کنم و بر اعصابم مسلط باشم؟” ، بطور مثال، اگر نهایتاً بعد از یک اغتشاش کاری، شغل خود را از دست دهید، چطور بر اعصاب خود مسلط خواهید شد؟

در این وضعیت موارد زیر را اعمال کنید:

الف- آخرین سابقه کاری خود را با ثبت تمام مهارتها، تحصیلات و تجربیات خود تهیه کنید.

ب- موضوع بی کاری خود را با تمام نزدیکان و آشنایانی که برای یافتن شغل جدید و یا حداقل کمک فکری، مفید هستند، در میان بگذارید.


ج- از همه مهم تر اینکه، با جبران کسری های قبلی خود و بکارگیری حداکثر توان در به اتمام رساندن کارهای در دست اجرای خود در محیط کار قبلی، بکوشید تا بتوانید قدمهایی مثبت و درآمدزا، هرچند کم بردارید. با تلاش و تحقیق خود در مورد مشکلات اساسی و بحرانی شرکت و در میان گذاشتن آن با مدیریت از طریق کارهای گروهی، شانس ابقای خود را بیشتر کنید.

۲- از همین حالا شروع کنید، در اینترنت و روزنامه ها، بدنبال کار باشید و رزومه ی خود را از طریق ایمیل، نمابر و حتی حضوری برای نیازمندهای استخدام، ارسال کنید.

۳- پیشرو شوید و سبقت بگیرید، در این راه از تمام مهارتها، استعدادها و تجربیات خود برای تثبیت موقیت خود استفاده کنید.

۴- به دیگران خدمت کنید، همواره در زندگی به یاد داشته باشید که کسانی در موقعیتی بدتر از شما هم هستند، سعی کنید در این بین به آنها کمک کنید، کسان بی سرپرست، بی سرپناه، می توانید بطور رایگان به افراد بی بضاعت تدریس خصوصی رایگان انجام دهید، به نابینایان و … کمک کنید، حتّی در صورت بیکاری و از دست دادن شغلتان، به این کارهای خیر رو بیاورید.

۵- همواره شکرگزار باشید، یکی از رازهای موفقیت در انسانهای خوشبخت، قدردانی از نعمتها و توانانی های هر چند کم در زندگیست، با این تفکّر و تمرکز برآن، مسیر خود را بسوی مقصود خود هموار می سازید و خواهید دید که چطور موفقیتهای غیرمتقربه و جدید ناخودآگاه در زندگیتان آشکار می شود.

منبع: سایت مردمان

جزئیات خاص